Niewiele jest książek, które zrobiły na mnie takie wrażenie.
Nie tylko ze względu na fakt, że Pamuk to po prostu świetna literatura.

Podczas lektury „Innych kolorów” miałam wrażenie, że czas zwolnił. Czyta się szybko i przyjemnie, ale jednocześnie ma się bardzo miłe uczucie spokoju. 
Można tu znaleźć wszystko, czego od takiej książki można by oczekiwać: jest literacki autoportret Autora; jest przepiękny portret literatury; jest rysunek Turcji. 
Stwierdzić, że Orhan Pamuk kocha literaturę byłoby niedopowiedzeniem. On jest literaturą, a jego proza pachnie rześkim ciepłem wrześniowego poranka.

Garść cytatów do kawy:

By czuć się szczęśliwym, muszę codziennie przyjmować pewną dawkę literatury.


„Dobra lektura” to nie tylko wodzenie, powoli i z uwagą, oczyma i myślami po tekście, ale zanurzenie się w nim całą duszą. To dlatego zakochujemy się tylko w niektórych książkach.

Głęboka przyjemność z lektury Nabokova płynie stąd, że jego książki uświadamiają nam najokrutniejszą prawdę: nasze życie nie do końca odpowiada wewnętrznej logice świata i na tym właśnie polega jego piękno. Gdy odkryjemy logikę świata, który pokochać możemy jedynie przez dobrą literaturę, na pocieszenie zostaje nam tylko piękno; proza Nabokova – mieniąca się kolorami niczym skrzydła motyla, pełna symetrii, światła, które z wyczuciem pisarza głęboko świadomego tego, co robi, sam nazywa „pryzmatycznym Babilonem”, rojąca się od gier słów i lustrzanych efektów – jest naszą jedyną obroną przed okrucieństwem świata.

Zapraszam Was do wzięcia udziału w organizowanym przeze mnie
wyzwaniu czytelniczym 2019! „Więcej książek w 2019!” to wyzwanie, które pozwoli Wam czytać więcej i znaleźć wiele książkowych inspiracji 🙂 Zapraszam Was już teraz, ponieważ w najbliższym czasie na stronie wyzwania pojawi się lista sugestii, które mogą pomóc Wam w wybraniu książek do przeczytania i zaplanowaniu czasu na podjęcie wyzwania 🙂

Fanpage EspressoBooks.pl

Instagram EspressoBooks.pl

10 Comments

  1. Oj dawno nic nie czytałam Pamuka, ostatnio czytałam „Czarną księgę”. Dobrze, że przypomniałaś mi o tym autorze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.